Spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim

Plakat zapowiadający spotkanie autorskie z wybranymi okładkami książek Alka Rogozińskiego na tle zdjęcia autora.
Data publikacji:

17 maja 2023 roku o godzinie 15.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Garbowie, odbędzie się spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim, realizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki, finansowanego ze środków Instytutu Książki.

Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy w bibliotece.

Alek Rogoziński – zawodu dziennikarz, z pasji kryminalista… to znaczy – twórca kryminałów. Przez lata związany z mediami. Karierę zaczynał w połowie lat 90. w kultowej już dzisiaj Rozgłośni Harcerskiej, potem zasiadał za mikrofonem m.in. w Radiu Plus i warszawskim Radiu Kolor. W latach 2007-2020 pracował w wydawnictwie Edipresse, gdzie piastował funkcję sekretarza redakcji magazynu „Party”.

Zadebiutował w marcu 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”, zdobywając 1-sze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych EMPIK.com. Kolejną 1-szą pozycję zdobył w 2022 roku w kategorii literatura obyczajowa dzięki powieści „Przeklęta szkatułka”.

Dwie jego powieści, „Jak Cie zabić, kochanie?” i „Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w plebiscycie „Książka roku” portalu Lubimy Czytać.

Za książkę „Lustereczko, powiedz przecie” nagrodzony 1-szą nagrodą w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Ponownie zdobył tę nagrodę rok później za powieść „Zbrodnia w wielkim mieście”, a dwa lata później za komedię kryminalną „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!”.

Jesienią 2019 roku jego powieść „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!” doczekała się inscenizacji na deskach Teatru Druga Strefa. Bilety na kilkanaście pierwszych spektakli wyprzedały się w ciągu kilku godzin. Niestety, pandemia Covid-19 spowodowała, że kolejne spektakle zostały odwołane.

 

W 2021 roku jego książka „Miasteczko morderców” została nominowana do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

 

W lutym 2022 roku sprzedano prawa do ekranizacji jego powieści „Skradziony klejnot” (pierwszego tomu sagi „Gorset i szpada”).

W październiku 2022 roku w czasie gali wręczenia nagród „Złoty Pocisk”, odbywającej się w ramach 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, został wyróżniony za swoją twórczość nagrodą specjalną.

W sumie książki Alka rozeszły się w łącznym nakładzie prawie 1 miliona (!) egzemplarzy.

Najlepiej sprzedające się jego powieści i e-booki (wg danych z grudnia 2022 roku) to:

 

1. „Teściowe muszą zniknąć” (W.A.B.)

2. „Jak Cię zabić, kochanie?” (Filia)

3. „Kto zabił Kopciuszka?” (Filia)

4. „Dom tajemnic” (Edipresse Książki/Purple Book)

5. „Babka z zakalcem” (Skarpa Warszawska)

6. „Miłość Ci nic nie wybaczy” (Edipresse Książki/Purple Book)

7. „Do trzech razy śmierć” (Filia)

8. „Zbrodnia w wielkim mieście” (Filia)

9. „Miasteczko morderców” (Skarpa Warszawska)

10. „Śmierć w blasku fleszy” (Edipresse Książki/Purple Book)

 

Z książek napisanych w duecie największą popularnością cieszyły się dwie stworzone wspólnie z Magdaleną Witkiewicz: „Pudełko z marzeniami” (ponad 50 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!) oraz „Biuro M”.

 

Jego najczęściej odsłuchiwane audiobooki to:

1. „Jak Cię zabić, kochanie?” (lektorka: Joanna Kołaczkowska)

2. „Teściowe muszą zniknąć” (lektorka: Aneta Perchuć)

3. „Zbrodnia w wielkim mieście” (lektorka: Katarzyna Pakosińska)

4. „Dom tajemnic” (lektor: Tomasz Ciachorowski)

5. „Miłość ci nic nie wybaczy” (lektor: Maciej Radel)

Alek uwielbia literaturę kryminalną i historyczną (zwłaszcza dotyczącą epoki Cesarstwa Rzymskiego), jest uzależniony od dobrych seriali, gier karcianych i planszowych, włoskiej i francuskiej kuchni, „Ptasiego Mleczka” i herbaty earl-gray oraz ma dwa życiowe hobby: muzykę (kocha Madonnę, a za swoich idoli uważa Jima Morrisona i The Doors oraz Kate Bush) i podróże. Jego marzeniem jest objechać cały świat, a na stare lata zamieszkać na jednej z wysp Morza Śródziemnego. A tam już tylko pisać, i pisać, i pisać, i pisać…

źródło: https://www.alekrogozinski.pl

Plakat zapowiadający spotkanie autorskie z wybranymi okładkami książek Alka Rogozińskiego na tle zdjęcia autora.© Gminna Biblioteka Publiczna w Garbowie. Realizacja: it44.pl
Powrót do góry