Narodowe Czytanie 2022

Otwarta książka
Data publikacji:

Narodowe Czytanie, to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji czytano między innymi dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza,  „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

30 września w naszej gminie odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Z inicjatywy Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej im. Bronisława Pietraka w Garbowie, tegoroczna edycja Narodowego czytania odbyła się w szkołach podstawowych w Bogucinie, Garbowie, Przybysławicach i Woli Przybysławskiej, dla których organem prowadzącym jest Gmina Garbów. Udział w tym wydarzeniu wzięli przedstawiciele: Urzędu Gminy – wójt Kazimierz Firlej, Katarzyna Miszczuk, Beata Beda i Marcin Pasternak, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Marta Plecha, Gminnej Biblioteki Publicznej im. Bronisława Pietraka – Małgorzata Poleszak i Kinga Szymczak oraz radna powiatu Małgorzata Leszek, którzy przeczytali ballady: Lilije, Pani Twardowska i  Powrót taty. Do akcji aktywnie włączyli się także uczniowie, nauczyciele oraz rodzice prezentując ballady: Romantyczności, Pierwiosnek, Do przyjaciół, Świtezianka oraz To lubię.

Narodowemu Czytaniu 2022 towarzyszyła wystawa plenerowa opracowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Bronisława Pietraka w Garbowie, usytuowana na ogrodzeniu biblioteki. Wystawa skierowana była dla wszystkich mieszkańców Gminy Garbów. Lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukazała fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaciła jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.

W podziękowaniu za udział w akcji Narodowego Czytania GBP w Garbowie otrzymała podziękowanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz limitowaną edycję „Ballad i romansów” A. Mickiewicza wydaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.© Gminna Biblioteka Publiczna w Garbowie. Realizacja: it44.pl
Powrót do góry